• Julestævne på Krarup Friskole

    09-12-2017 kl. 09:00 til 13:30
    Efter efterårets mere alvorlige turneringer: OM, FM og DM, så inviterer Krarup Friskole i samarbejde med Fyns Skoleskak til et uhøjtideligt julestævne.

    Alle tilmeldte får 6-7 raske kampe, hvor gruppeinddelingen måske kan juleoverraske, og hvor skakreglerne måske vil være lidt nisseagtige! Tør du melde dig?
    Stævnet er både for begyndere og øvede ud i det ædle spil, fra 6 år til max 20 år.

    Det koster 30 kr. at deltage. Beløbet dækker både præmie, godtepose, frugt og juice til alle. Der bliver således INGEN salgsbod. – Men som ved alle stævner er Skoleskakken vært for alle voksne med kaffe og brød.

    Oplys ved tilmelding: navn, skole/klub og fødselsdato – alle 6 cifre. Også ikke organiserede spillere er velkomne til at melde sig, blot I nogenlunde kender reglerne. Ur spiller vi ikke med.

    Nærmere oplysninger kan – måske! – fås ved Mogens.

    Men er du modig nok, så tilmeld dig alligevel stævnet senest tirsdag 5. dec. til:
    Mogens Keinicke, Hundstrupvej 19, Krarup, Ringe tlf. 62271764, mail: mokeinicke@gmail.com

    Det er tilladt at møde i nissehue og julehumør.
    Håber at se dig,
    Mogens

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens Keinicke
    Om turneringen:
    Turneringsform: Monrad/Alle mod alle
    Præmier: Præmie, godtepose, frugt og juice til alle

    Forplejning
    Der vil ikke være en bod.
    Som ved alle stævner er Skoleskakken vært for alle voksne med kaffe og brød.

    Pris for at deltage: 30 Kr.

    Tilmelding senest: 05-12-2017

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • FM i skoleskak 2017

    04-11-2017 kl. 09:00 til 14:30
    FSS inviterer alle børn og unge til Fynsmesterskaber i skoleskak.

    Gruppeinddeling: A: født 1997-00, B: 01-02, C: 03-04, D: 05-06, E: 07-08 og F: 09- .

    Desuden oprettes en fælles begyndergruppe – Å – for nybegyndere i alle grupper, undtagen for F.

    Antal kampe: Alle spiller 5-7 kampe, enten monrad eller alle-mod-alle.

    Betænkningstiden er 20 min. pr spiller pr parti.

    Indskud: Ved ankomsten betaler hver deltager 30 kr. – meget gerne samlet betaling pr skole/klub.

    DM i Ollerup 24. – 26. nov.: Fra hver gruppe – dog ikke fra Å – går én spiller pr påbegyndt 7 deltagere i gruppen videre til det individuelle DM; dog mindst 2 spillere fra hver gruppe. Stævnet afvikles på Den frie Lærerskole i Ollerup fra fredag eftermiddag til søndag eftermiddag 24.-26. nov.

    Tilmelding: - og evt nærmere oplysninger – v John Dahlberg – 64421504 – dahlberg12@os.dk senest tirsdag 31. okt. Oplys: navn, fødselsår og skole/klub.

    Vi glæder os til nok et godt stævne!
    På vegne af Fyns Skoleskak
    John Dahlberg

    Spillested:
    Skolevænget 9
    5580
    Nørre Aaby
    Stævneleder: John Dahlberg, turneringsledere er ledere i Fyns Skoleskak.
    Turneringsledere: turneringsledere er ledere i Fyns Skoleskak
    Om turneringen:
    Turneringsform: enten Monrad eller alle mod alle
    Præmier: Til sidst uddeles pokaler til gruppevinderne samt præmie til samtlige deltagere.

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Tag selv madpakken med. Man kan supplere med køb fra stævneboden.

    Gratis kaffe m brød: Fyns Skoleskak byder på morgenbord til alle voksne.

    Pris for at deltage: 30 Kr.

    Tilmelding senest: 31-10-2017

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Odensemesterskaberne 2017

    23-09-2017 kl. 10:00 til 14:00
    Fyns Skoleskak inviterer hermed alle skakspillere under 20 år til De åbne Odensemesterskaber i skoleskak.

    Stævnet finder sted Lørdag d. 23 September og foregår i cafeteriet i IKEA Odense, Ørbækvej 91, Odense SØ fra 10 til ca 14.

    Der spilles 5 til 7 runders monrad i aldersopdelte grupper evt. alle mod alle: 1998-2000, 2001-02, 2003-04, 2005-06, 2007-08, 2009-.

    Vi spiller med 15 min, pr spiller, pr. parti.
    De ældste og dygtigste spiller med ur. Uden ur spiller de 25-30 min.

    Stævneleder er Kris Klausen
    Turneringsledere er de øvrige medlemmer af FSS. bestyrelse.

    Prisen er 30kr/pr. deltager, som betales ved ankomsten.
    Der er præmier til alle deltagere og pokaler til gruppevinderne.

    Mad og drikke kan købes i cafeteriet - må ikke medbringes.

    Tilmelding senest 20. september til:
    Mogens Keinicke tlf: 62271764 mail: mokeinicke@gmail.com eller John Dahlberg tlf: 64421504 mail: dahlberg12@os.dk

    Husk at oplyse navn, fødselsdag, og klub/skole

    Spillested:
    IKEA Odense, Ørbækvej 91
    5220
    Odense SØ
    Stævneleder: Kris Klausen
    Turneringsledere: FSS Bestyrelse
    Om turneringen:
    Turneringsform: Monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokaler til gruppevinderne

    Forplejning
    Der vil ikke være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Må ikke medtages

    Pris for at deltage: 30 Kr.

    Tilmelding senest: 20-09-2017

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Grand Prix Stævne - Krarup Friskole

    05-02-2016 kl. 09:00 til 14:00
    Aldersinddelt, ure i de ældste grupper. Turneringen afslutter grand Prix turneringen, hvor Magnus Lindahl, Østre Skole, Middelfart fører om den samlede pokal.

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens, John m.fl.
    Tilmelding til Mogens Keinicke, mokeinicke@gmail.com eller 62271764
    Om turneringen:
    Turneringsform: Monradgrupper eller alle-mod-alle, 6-7 kampe
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Bod med vand, brød, frugt og lidt slik. Som sædvanligt gratis kaffe og brød til forældre

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 01-03-2016

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den fynske holdturnering 2016(2 af 2)

    30-01-2016 kl. 09:00 til 14:00
    Holdskakstævne i Strib. Kvalifikationsstævne til DM for hold.
    4 mands hold: A: 0-10 kl. B: 0-6 kl. C: 0-3 kl.
    G: Gymnasiet Å: Sammensat spillere fra flere skoler
    Tilmelding til fyn@skoleskak.dk

    Spillested:
    Røjlemosevej 9
    5500
    Middelfart
    Stævneleder: Malene Andersen
    Turneringsledere: John, Mogens, Jan m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle eller monrad afhængig af deltagerantal
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Derudover vil der være bod, hvor der kan købes mad og drikkelse

    Pris for at deltage: 0 kr. pr. hold(ialt for begge holdstævner) Kr.

    Tilmelding senest: 27-01-2016

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den fynske holdturnering 2016(1 af 2)

    16-01-2016 kl. 09:00 til 14:00
    Holdskakstævne i Nr. Aaby. Kvalifikationsstævne til DM for hold.
    4 mands hold: A: 0-10 kl. B: 0-6 kl. C: 0-3 kl.
    G: Gymnasiet Å: Sammensat spillere fra flere skoler.

    Tilmelding til fyn@skoleskak.dk

    Spillested:
    Skolevænget 9
    5580
    Nørre Aaby
    Stævneleder: John Dahlberg
    Turneringsledere: John, Mogens, Jan m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle eller monrad afhængig af deltagerantal
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Derudover vil der være bod, hvor der kan købes mad og drikkelse

    Pris for at deltage: 0 kr. pr. hold(ialt for begge holdstævner) Kr.

    Tilmelding senest: 13-01-2016

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Julestævne i Verninge

    12-12-2015 kl. 09:00 til 13:00
    Juleskak på Verninge Skole.
    Begyndervenligt stævne, ved behov oprettes en gruppe for små spillere, der spiller bondeskak
    Tilmelding:Mogens Keinicke, Hundstrupvej 19, 5750 Ringe. Tlf. 62271764 mail: mokeinicke@gmail.com

    Spillested:
    Verninge Skole, Langstedvej 1
    5690
    Tommerup
    Stævneleder: Anne Mette Bruntse
    Turneringsledere: Mogens + assistenter
    Om turneringen:
    Turneringsform: Monradgrupper eller alle-mod-alle, 7 hurtige kampe
    Præmier: Præmier til alle - pokal eller andre skakpræmier

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Skolen vil have en bod. Kaffe/brød til alle voksne.

    Pris for at deltage: 20 Kr.

    Tilmelding senest: 09-12-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Julestævne i Krarup

    11-12-2015 kl. 15:00 til 18:00
    Julestævne. Få juleskakken på plads. Stævnet er også begyndervenligt, så velkommen til både garvede og nybegyndere.
    Tilmelding:Mogens Keinicke, Hundstrupvej 19, 5750 Ringe. Tlf. 62271764 mail: mokeinicke@gmail.com

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens + assistenter
    Om turneringen:
    Turneringsform: Monradgrupper eller alle-mod-alle, 6-7 kampe
    Præmier: Præmier til alle - pokal eller andre skakpræmier

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Skolen vil have en bod. KAffe/brød til alle voksne.

    Pris for at deltage: 20 Kr.

    Tilmelding senest: 09-12-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • De fynske kommunemesterskaber

    21-11-2015 kl. 09:00 til 14:00
    De fynske mesterskaber, hvor man spiller individuelt om turneringssejr samt hvilken kommune, som kan score flest point.

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens, John m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle, evt. monrad
    Præmier: Præmier til alle - vinderpokal til gruppevinderen

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Der vil være en bod

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 19-11-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Fynsmesterskab 2015

    31-10-2015 kl. 09:00 til 15:00
    Individuelt Kredsmesterskab, hvor de bedste går videre til danmarksmesterskabet

    Tilmelding: dahlberg12@os.dk 64 42 15 04

    Spillested:
    Skolevænget 9
    5580
    Nørre Aaby
    Stævneleder: John Dahlberg
    Turneringsledere: John, Mogens, Erik m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: 6 runder monrad, aldersinddelt
    Præmier: Præmier til alle - pokaler til de bedste i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Der vil være bod med toast, slik, frugt og drikkelse m.m.
    Der vil som altid være gratis kaffe og rundstykker til forældrene

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 25-10-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Skak Amok 3 - Faaborg

    12-10-2015 kl. 00:00 til 16-10-2015 kl. 00:00
    Skak hver eftermiddag på Faaborg Bibliotek. Fredag afsluttes med en skoleskakturnering.

    Spillested:
    Faaborg Bibliotek
    Herregårdscenteret
    5600 Faaborg
    Stævneleder: Ove Matras
    Turneringsledere: Ove Matras m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: 6 mandsgrupper. 20 min. partier
    Præmier: Præmier

    Forplejning
    Der vil ikke være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.

    Pris for at deltage: gratis Kr.

    Tilmelding senest: 16-10-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Odensemesterskaberne 2015

    19-09-2015 kl. 10:00 til 14:00
    De åbne Odensemesterskaber, inddeling efter alderstrin

    Spillested:
    IKEA Odense
    5220
    Odense
    Stævneleder: Jacob Kloch
    Turneringsledere: Mogens Keinicke, John Dahlberg m.fl.
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle, evt. monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil ikke være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    IKEAs restaurant

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 17-09-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Grand Prix stævne i Rudme

    07-03-2015 kl. 09:00 til 14:00
    Individuel turnering.

    Spillested:
    Rudmevej 95
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens Keinicke og John Dahlberg
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle eller monrad afhængig af deltagerantal
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Gratis rundstykker og kaffe til de voksne. Bod med diverse.

    Pris for at deltage: 20 kr. pr. spiller Kr.

    Tilmelding senest: 03-03-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den fynske holdturnering 2015(1. af 2)

    05-02-2015 kl. 09:00 til 14:00
    Holdskak

    Spillested:
    Røjlemosevej 9
    5500
    Middelfart
    Stævneleder: Marlene Andersen
    Turneringsledere: Mogens Keinicke og John Dahlberg
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle eller monrad afhængig af deltagerantal
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Gratis rundstykker og kaffe til de voksne

    Pris for at deltage: 50 kr. pr. hold Kr.

    Tilmelding senest: 01-01-2012

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den fynske holdturnering 2015( 2 af 2)

    05-02-2015 kl. 09:00 til 14:00
    Holdturneringen i Strib

    Spillested:
    Nørrelunden 20
    5260
    Odense S
    Stævneleder: Jan Jensen
    Turneringsledere: Mogens Keinicke og John Dahlberg
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle eller monrad afhængig af deltagerantal
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Gratis rundstykker og kaffe til de voksne

    Pris for at deltage: 50 kr. pr. hold Kr.

    Tilmelding senest: 05-02-2015

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Pige Fynsmesterskabet 2014

    15-11-2014 kl. 09:00 til 14:00
    Super hyggeligt stævne KUN for piger.

    Inddeling i aldersgrupper
    A: 1994-97 B: 1998-99 C: 2000-01 D: 2002-03 E: 2004-05 F: 2006-08

    Tilmeldingen skal ske til
    asgerfrank@hotmail.com
    tlf. 60 66 67 75



    Spillested:
    Viaduktvej 55
    5500
    Middelfart
    Stævneleder: Asger Frank-Nielsen
    Turneringsledere: Asger, John mf.
    Om turneringen:
    Turneringsform: alle mod alle, evt. 6 runders monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Frugt drikkelse mv. kan købes i boden

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 08-11-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Fynsmesterskabet 2014

    01-11-2014 kl. 09:00 til 15:00
    Individuelt Kredsmesterskab, hvor de bedste går videre til danmarksmesterskabet

    Tilmelding: dahlberg12@os.dk 64 42 15 04

    Spillested:
    Skolevænget 9
    5580
    Nørre Aaby
    Stævneleder: John Dahlberg
    Turneringsledere: Jan K, Arne, Mogens, Finn, Jan J, Carsten
    Om turneringen:
    Turneringsform: 6 runders monrad
    Præmier: Pokaler til de bedste, præmier til alle

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Drikkelse, toast, frugt, slik kan købes i boden

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 29-10-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Fynske Kommunemesterskaber 2014

    04-10-2014 kl. 09:00 til 14:00
    Vil spiller om den STORE og meget tunge vandrepokal som Middelfart kommune vandt sidste år
    Spilletiden vil være 2 x 20 min. pr. spiller pr. parti.
    Tilmeldingen kan ske her på siden (hvis du er oprettet som spiller) Dette skal din skakleder gøre
    ellers kan du tilmelde dig til Mogens mail: mokeinicke@gmail.com tlf. 6227 1764 eller til John mail: dahlberg12@os.dk tlf. 6442 1504

    Spillested:
    Gelstedvej 14
    5560
    Aarup
    Stævneleder: Jacob Christensen
    Turneringsledere: John, Mogens, Jacob
    Om turneringen:
    Turneringsform: 1 elite-gruppe efter indstilling fra skolen -ellers 8 mands grupper, alle mod alle
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 01-10-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Svendborg-mesterskaberne

    26-04-2014 kl. 09:00 til 15:00


    Spillested:
    N/A
    N/A
    N/A
    Stævneleder: N/A
    Turneringsledere: N/A
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    N/A

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 26-04-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • PigeDM 2014

    08-03-2014 kl. 13:00 til 09-03-2014 kl. 14:00
    Karup skoleskak i samarbejde med Dansk Skoleskak har fornøjelsen af at indbyde til PigeDM 2014.
    Stævnet er hyggeligt hvor kun piger har adgang, der er sociale aktiviteter lørdag aften, og der vil være mulighed for overnatning- medbring selv sovepose, liggeunderlag etc.

    Gruppe A: født 1994 - 97 (2 videre til NM)
    Gruppe B: født 1998 - 99 (2 videre til NM)
    Gruppe C: født 2000 - 01 (2 videre til NM)
    Gruppe D: født 2002 - 03
    Gruppe E: født 2004 - 05
    Gruppe F: født 2006 -

    Tilmeldingen senest d. 2. marts til Mogens Keinicke mogenskeinicke@gmail.com tlf. 62 27 17 64

    Har du spørgsmål om PigeDM kan du kontakte Marie Frank-Nielsen: marie@skoleskak.dk tlf.: 41 26 11 54 eller Stævneleder Mogens Keinicke


    PROGRAM:
    Lørdag:
            11.00: Ankomst, frokost og velkomst kl 13.00
            13.30: Fire runder skak
            18.00: Aftensmad
            19.15: Aktiviteter
            23.00: Alle er rolige (!) i soverummene
    Søndag:
            7.30-9.30: Morgenmad
            9.00: Tre runder skak
            12.30: Frokost
            13.15:Præmier og afslutnung
            14.00: Tak for i år!

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke assisteret af Simon Wilbrandt
    Turneringsledere: Arne Madsen & Carsten Sørensen
    Om turneringen:
    Turneringsform: alle mod alle, evt. monrad. Grupper kan evt. slås sammen af sportsligt hensyn.
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper. Der er desuden en vandrepokal til hver gruppevinder

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Sandwich, drikkelse, slik mm.
    Der vil være frokost og varm aftensmad Lørdag. Søndag byder vi på morgenmad og frokost.

    Pris for at deltage: 100 kr for deltagelse. Overnatning: +30 kr, fuld forplejning: +200 Kr.

    Tilmelding senest: 02-03-2014

    Tilmeldte: 1
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 1
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den Fynske Holdturnering 2014 (2 af 2)

    01-02-2014 kl. 09:00 til 14:00
    4 mands hold:
    A: 0-10 kl. B: 0-6 kl. C: 0-3 kl.
    G: Gymnasiet Å: sammensat spillere fra flere skoler

    Tilmeldingen skal ske på mail til fyn@skoleskak.dk

    Spillested:
    Tietgenskolen Ejlskovsgade 3
    5200
    Odense C
    Stævneleder: Jens-Ole Næsborg
    Turneringsledere: John, Mogens, Carsten
    Om turneringen:
    Turneringsform: alle mod alle, evt. monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Sandwich, slik, drikkelse

    Pris for at deltage: Gratis hvis man har deltaget i første stævne ellers pr. hold: 50,00 Kr.

    Tilmelding senest: 29-01-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Den Fynske Holdturnering 2014 (1 af 2)

    18-01-2014 kl. 09:00 til 14:00
    4 mands hold:
    A: 0-10 kl. B: 0-6 kl. C: 0-3 kl.
    G: Gymnasiet Å: Sammensat spillere fra flere skoler

    Tilmelding skal ske på mail til fyn@skoleskak.dk

    Spillested:
    Røjlemosevej 9
    5500
    Middelfart
    Stævneleder: Marlene Andersen
    Turneringsledere: John, Mogens, Carsten
    Om turneringen:
    Turneringsform: alle mod alle, evt. monrad
    Præmier: Præmier til alle

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Sandwich, kage, drikkelse

    Pris for at deltage: Pr. hold: 50,00 Kr.

    Tilmelding senest: 16-01-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Ringemesterskabet

    01-03-2014 kl. 09:00 til 14:00
    Så blev det tid til Ringemesterskabet, det 3. og sidste Granprix-stævne.

    Tilmelding skal ske her på hjemmesiden eller på mail: fyn@skoleskak.dk

    Spillested:
    Østre Ringvej 2
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Jan Jensen
    Turneringsledere: Mogens, John, Carster
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mor alle, evt. monrad. Spilletiden er 2 x 20 minutter
    Præmier: Præmier til alle, pokaler til vindere, samt pokal til GP vinder (bedste samlede spiller i OM+FM+RM)

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    I boden kan der købes drikkevarer, frugt, slik mv.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 25-02-2014

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Skak og Julehygge på Sydfyn (2)

    14-12-2013 kl. 09:00 til 13:00
    Skak og Julehygge

    Spillested:
    Skolevej 2
    5771
    Stenstrup
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens Keinicke
    Om turneringen:
    Turneringsform: 7 runder monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1.pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    Drikkelse, Brød, Julegodter

    Pris for at deltage: 20 Kr.

    Tilmelding senest: 12-12-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Skak og Julehygge på Sydfyn (1)

    13-12-2013 kl. 15:00 til 18:00
    Skak & Julehygge

    Spillested:
    Bøjdenvejen 82
    5750
    Ringe
    Stævneleder: Mogens Keinicke
    Turneringsledere: Mogens Keinicke
    Om turneringen:
    Turneringsform: 7 runder monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe til forældre.
    Drikkelse, brød, julegodter

    Pris for at deltage: 20 Kr.

    Tilmelding senest: 12-12-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Fynske Kommunemesterskaber

    16-11-2013 kl. 09:00 til 14:00
    Lærkeskolen lægger lokaler til De Fynske Kommunemesterskaber 2013.
    Der vil være en elite-gruppe efter indstilling fra skolen -ellers spilles der som altid i aldersgrupper.

    Spillested:
    Gelstedvej 14
    5560
    Årup
    Stævneleder: Jan Kaas
    Turneringsledere: Mogens, John, Jan og Carsten
    Om turneringen:
    Turneringsform: 8-mandsgrupper, alle mod alle, 2 x 20 min spilletid.
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    I boden kan der købes frugt, drikkevarer mv.

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 12-11-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Fynsmesterskabet 2013

    02-11-2013 kl. 09:00 til 15:00
    Så blev det tid FM i Nørre Åby!

    Spillested:
    Skolevænget 9
    5580
    Nørre Aaby
    Stævneleder: John Dahlberg
    Turneringsledere: Jan K, Arne, Peter, Mogens, Jacob, Finn og Carsten
    Om turneringen:
    Turneringsform: 6 runders monrad, 30 min. pr spiller pr parti
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    I boden kan der købes frugt, slik og toast

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 24-10-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • Pige FM

    05-10-2013 kl. 09:00 til 15:00
    Ørstedsskolen lægger rammer til pige FM!

    Spillested:
    H. C. Ørstedsvej 10
    5900
    Rudkøbing
    Stævneleder: Laila Lund-Hansen
    Turneringsledere: Ikke oplyst
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle, alternativt 6 runders monrad
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 01-10-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0
  • De Åbne Odensemesterskaber

    28-09-2013 kl. 09:00 til 14:00
    Så blev det tid til OM på Højby Skole

    Spillested:
    Nørrelinden 20
    5260
    Odense S
    Stævneleder: Jan Jensen
    Turneringsledere: Mogens John og Jan
    Om turneringen:
    Turneringsform: Alle mod alle, alternativt 6 runders monrad med 20 min pr spiller pr parti.
    Præmier: Præmier til alle - pokal til 1, 2, og 3. pladsen i alle grupper

    Forplejning
    Der vil være en bod.
    Der vil, som altid, være gratis kaffe/te samt rundstykker til forældre.
    I boden kan der købes Sandwich, frugt mm.

    Pris for at deltage: 25 Kr.

    Tilmelding senest: 24-09-2013

    Tilmeldte: 0
    A-Gruppen: 0
    B-Gruppen: 0
    C-Gruppen: 0
    D-Gruppen: 0
    E-Gruppen: 0
    N-Gruppen: 0